تبلیغات
انتشارات سیب کال - مطالب هفته چهارم دی 1392
 
انتشارات سیب کال
نشر و چاپ آثار ادبی، علوم انسانی،علمی و آموزشی، و ناشر فرهنگ مکتوب مردم بختیاری و لر و همتباران
درباره وبلاگ
درباره ما و هدف ما:
وبلاگ انتشارات سیب کال، پاره ای از هدف بزرگ ما یعنی " موسسه فرهنگی و هنری " است که در آتیه ای نه چندان دور به همت یاران جانی، و فرهیحتگان و اهل دانایی جامعه در کشور موجودیت و هویت خود را اعلام خواهد نمود. هدف نهایی ، راه و مسیر ما کاملا فرهنگی ست و با انگیزه ی ارتقاء سطح بینش عمومی، و در راه اعتلای فرهنگ واندیشه اسلامی، ترویج فرهنگ وهنراصیل ایرانی – اسلامی ، بر اساس اهداف فرهنگی تعریف شده در قانون اساسی با بهره گیری از همه ابزار و زمینه ها، آموزش، توسعه و مستندسازی فرهنگ شفاهی و ادبیات بومی و قومی را ، فارغ از وابستگی های حزبی و جناحی شروع به کار نموده است.
دست اندر کاران این مجموعه امید دارند با همفکری و همراهی عناصر فرهنگی، نیز با پشتیبانی مسئولان فرهنگی و کارگزاران دست اندرکار، در راه بهبود و ترویج و گسترش آداب و رسوم و سنن؛ بر اساس نیاز هم استانی های عزیز و استان های همجوار به ویژه جوانان اندیشمند تلاش خواهند نمود تا بتوان آسیب ها را به حداقل رساند.
انتشارات سیب کال در راستای اهداف خود برای همگان و متعلق به همه است و درنظر دارد در حوزه ی فرهنگ عمومی و فرهنگ مکتوب با مشترکات واحد، در گروه و دسته ها مختلفی فعالیت خواهد نماید که در این فرا، راه دست یاری به سوی همه علاقمندان دراز می نماید.

مدیر وبلاگ : عباس باوری
مطالب اخیر
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نویسنده و پدیدآور : دکتر ناصر قلی پور

تعداد صفحات: 150 صفحه                                                     

قطع : وزیری

شابک : 9-3-93619-600-978

                                                                                                                                                       

چکیده

بحث سرمایه‌گذاری خارجی به طور عام و سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز به طور خاص، به دلیل تجربه‌های تلخ تاریخ و نگرش‌های موجود به شکل‌های کاملاً متفاوت، مورد تعبیر و تأویل قرارگرفته است. عده‌ای با استفاده از سرمایه‌ی خارجی در این بخش مخالفت می‌کنند و گروهی دیگر از حضور شرکت‌هایی با ملیت‌های خاص در حوزه‌های نفت و گاز ابراز ناخشنودی نموده و بوی توطئه از آن استشمام می­كنند؛ ونیز گروهی از قراردادهای منعقدشده ناراضی هستند و بی‌درنگ آن­ها را با قرارداد­هایی هم چون دارسی مقایسه می­كنند. برخی گمان می‌کنند با چنین قراردادهایی حاكمیت و مالكیت منابع ملی در اختیار کشورهای بیگانه قرار خواهد گرفت.

انتقاداتی از این دست كه شاید برخی از آن‌ها واقعاً از سر دلسوزی باشد، در نشریات گوناگون با گرایش­های فكری مختلف هستند، درج و نشر یافته که بررسی نظرهای مخالف حاکی از این است كه اقدامات انجام‌شده برای شناساندن ابعاد حقوقی- فنی و مالی انواع قراردادهای سرمایه­گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز كافی نبوده است؛ به گونه­ای كه كوشش برای تهیه‌ی مجموعه­ای جامع در این خصوص را اجتناب­ناپذیر کرده است و در این راستا این پژوهش به جنبه­های مختلف مالی و حقوقی، فرایند تصمیم­گیری، شرح قراردادهای منعقدشده، شكل كلی انواع قراردادهای سرمایه­گذاری در بخش نفت و گاز و ضعف‌ها و قوت‌های هر یك از آن گردآوری و تألیف گردیده تا با انتخاب بهترین روش­ ممكن، راه برای توسعه سرمایه‌گذاری­های نفتی در ایران باز شود.

در این پژوهش، محقق ابتدا تاریخچه­ی صنعت نفت را بیان کرده است و در گفتار نخست، قراردادهای نفتی و انواع آن را بررسی می‌کند که این قراردادها عبارت‌اند از: قراردادهای امتیازی، قراردادهای مشارکت در تولید، قراردادهای مشارکت در سرمایه­گذاری، قراردادهای بیع متقابل و قراردادهای سرمایه­گذاری دولتی و قوت‌ها و ضعف‌های هر کدام و مقایسه آن­ها از دو دیدگاه مالی (سرمایه­گذاری) و حقوقی در صنعت نفت ایران مورد ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته است. در بخش‌های بعد با توجه به موضوع، پرسشنامه­ای تهیه‌شده است که توسط خبرگان این حوزه تکمیل می‌شود؛ و آن گاه بر پایه‌ی تحلیل آماری، به بررسی نتایج فرآوری شده در هر بخش پرداخته می‌شود.

 

نوع مطلب : در دست انتشار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 29 دی 1392
عباس باوری