انتشارات سیب کال درباره ما و هدف ما: وبلاگ انتشارات سیب کال، پاره ای از هدف بزرگ ما یعنی " موسسه فرهنگی و هنری " است که در آتیه ای نه چندان دور به همت یاران جانی، و فرهیحتگان و اهل دانایی جامعه در کشور موجودیت و هویت خود را اعلام خواهد نمود. هدف نهایی ، راه و مسیر ما کاملا فرهنگی ست و با انگیزه ی ارتقاء سطح بینش عمومی، و در راه اعتلای فرهنگ واندیشه اسلامی، ترویج فرهنگ وهنراصیل ایرانی – اسلامی ، بر اساس اهداف فرهنگی تعریف شده در قانون اساسی با بهره گیری از همه ابزار و زمینه ها، آموزش، توسعه و مستندسازی فرهنگ شفاهی و ادبیات بومی و قومی را ، فارغ از وابستگی های حزبی و جناحی شروع به کار نموده است. دست اندر کاران این مجموعه امید دارند با همفکری و همراهی عناصر فرهنگی، نیز با پشتیبانی مسئولان فرهنگی و کارگزاران دست اندرکار، در راه بهبود و ترویج و گسترش آداب و رسوم و سنن؛ بر اساس نیاز هم استانی های عزیز و استان های همجوار به ویژه جوانان اندیشمند تلاش خواهند نمود تا بتوان آسیب ها را به حداقل رساند. انتشارات سیب کال در راستای اهداف خود برای همگان و متعلق به همه است و درنظر دارد در حوزه ی فرهنگ عمومی و فرهنگ مکتوب با مشترکات واحد، در گروه و دسته ها مختلفی فعالیت خواهد نماید که در این فرا، راه دست یاری به سوی همه علاقمندان دراز می نماید. tag:http://sibekaal199.ir 2019-07-15T08:57:32+01:00 mihanblog.com روز جهانی کتاب کودک 2019-04-05T08:15:54+01:00 2019-04-05T08:15:54+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/53 عباس باوری دوم آوریل «سیزده فروردین»روز جهانی کتاب کودک است شعار امسال : کتاب‌ها به ما کمک می‌کنند آرام بگیریم.

دوم آوریل «سیزده فروردین»روز جهانی کتاب کودک است

شعار امسال : کتاب‌ها به ما کمک می‌کنند آرام بگیریم.


]]>
پیرهن هفت رنگ تک منتشر شد 2015-09-18T10:53:47+01:00 2015-09-18T10:53:47+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/52 عباس باوری  
 

]]>
پیوند پایدار (فیلمنامه) منتشر شد 2015-09-18T10:50:31+01:00 2015-09-18T10:50:31+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/51 عباس باوری  
 

]]>
چاپ کتاب فنولوژی قمری معمولی در دو منطقه کرخه و الهایی 2015-09-18T10:39:17+01:00 2015-09-18T10:39:17+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/50 عباس باوری                    
 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
]]>
دو منظومه برای بار دوم زیر چاپ رفت 2015-09-10T10:17:03+01:00 2015-09-10T10:17:03+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/48 عباس باوری  
 

]]>
زندگی‌نامه زنده‌یاد محمدعلی سپانلو 2015-05-13T21:03:49+01:00 2015-05-13T21:03:49+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/43 عباس باوری  محمدعلی سپانلو شاعر و مترجم ایرانی درگذشت. زندگینامه سپانلو زنده‌یاد سپانلو در کنار برگردان آثار ادبی، مجموعه‌های شعری از جمله رگبارها، پیاده‌روها، نبض وطنم را می‌گیرم، تبعید در وطن، ساعت امید، فیروزه در غبار، پاییز در بزرگراه، و قایق‌سواری در تهران را در کارنامه خود دارد. سپانلو آثاری از نویسنده‌های مطرح دنیا مثل آلبرکامو و ژان پل سارتر را نیز ترجمه کرده است. او دانش‌آموخته دانشکده حقوق دانشگاه تهران و از نخستین اعضای کانون نویسندگان ایران بود. وی روز چهارشنبه ۲۹ آ

 محمدعلی سپانلو شاعر و مترجم ایرانی درگذشت.

زندگینامه سپانلو
زنده‌یاد سپانلو در کنار برگردان آثار ادبی، مجموعه‌های شعری از جمله رگبارها، پیاده‌روها، نبض وطنم را می‌گیرم، تبعید در وطن، ساعت امید، فیروزه در غبار، پاییز در بزرگراه، و قایق‌سواری در تهران را در کارنامه خود دارد. سپانلو آثاری از نویسنده‌های مطرح دنیا مثل آلبرکامو و ژان پل سارتر را نیز ترجمه کرده است. او دانش‌آموخته دانشکده حقوق دانشگاه تهران و از نخستین اعضای کانون نویسندگان ایران بود.

وی روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۱۹ برابر با ۲۰ نوامبر ۱۹۴۰ در شهر تهران به دنیا آمد و از روز سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در پی ناراحتی ریوی و تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سجاد تهران بستری‌شده بود؛ و سرانجام در روز ۲۱ اردیبهشت برابر با ۱۱ مه ۲۰۱۵ سن ۷۵ سالگی درگذشت.


معرفی

سپانلو روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۱۹ در شهر تهران به دنیا آمد. وی از روز سه‌شنبه
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در پی ناراحتی ریوی و تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سجاد تهران بستری‌شده بود؛ و سرانجام در روز ۲۱ اردیبهشت در ۷۵ سالگی درگذشت.

محمدعلی سپانلو شاعر، منتقد ادبی، و مترجم بود. وی بیش از پنجاه جلد کتاب در زمینه‌های شعر و داستان و تحقیق، به‌صورت تألیف یا ترجمه، منتشر کرد. در بیست سال گذشته، او به‌عنوان یکی از چند نماینده‌ی معدود ادبیات معاصر فارسی در بسیاری از گردهمایی‌های بین‌المللی در اروپا و آمریکا شرکت کرده و گفته می‌شود که سهمِ بزرگی در معرفی ادبیات ایران به جهانیان دارد. بسیاری از آثار او تا به حال به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، هلندی، عربی، و سوئدی ترجمه شده‌است. کتاب نویسندگان پیشروِ ایران که گلچینی از آثار داستانی نویسندگان قرن بیستم ایران، به همراه بررسی آن‌هاست، جزوِ منابعِ درسی در بسیاری از دانشگاه‌های ایران است و تابه‌حال فروش بسیار بالایی داشته است. ضمناً سپانلو از معدود شاعران و نویسندگان ایرانی است که در دنیای ادبیات غرب نیز شناخته‌شده، و توانسته است نشان شوالیه نخل (لژیون دونور) آکادمی فرانسه (بزرگ‌ترین نشانِ فرهنگی کشورِ فرانسه)، و جایزه‌ی ماکس ژاکوب (بزرگ‌ترین جایزه‌ی شعرِ فرانسه) را دریافت کند.

ازآنجاکه تهران یکی از اصلی‌ترین عنصرهای شعر محمدعلی سپانلو بود؛ یکی از لقب‌های وی در فضای مجازی «شاعر تهران» است.

زندگی شخصی
سپانلو، پس از اتمام دانشگاه و دوران نظام‌وظیفه، در سال ۱۳۴۴ با شاعر و نویسنده جوان، پرتو نوری‌علاء ازدواج کرد. دختر وی، شهرزاد سپانلو خواننده موسیقی پاپ و پسرش، سندباد سپانلو حاصل این ازدواج هستند. پرتو نوری‌علاء در سال ۱۳۶۴ برای همیشه از سپانلو جدا شد و با فرزندانش به آمریکا رفت.
مستندی درباره سپانلو

فیلم نام تمام مردگان یحیاست، مستندی نود دقیقه‌ای ست که آرش سنجابی درباره‌ی محمدعلی سپانلو ساخته است. این فیلم را سعید اردهالی تهیه‌کنندگی کرده و نشر کتاب آمه منتشر کرده است.
بازیگری
سپانلو در سال ۱۳۸۰ در فیلمی به نام رخساره به ایفای نقش پرداخت و با میترا حجار همبازی بود. وی همچنین در فیلم شناسایی (۱۳۶۶)، ستارخان (۱۳۵۱) و آرامش در حضور دیگران (۱۳۵۱) نیز به ایفای نقش پرداخته است.
جوایز

    جایزه شعر ماکس ژاکوب فرانسه
    شوالیه شعر فرانسه (شوالیه نخل آکادمیک؛ از ایرانیانی که پیش از او این نشان را دریافت کرده‌اند رضا سیدحسینی و پس از او احمد کامیابی مسک را می‌توان شمرد)
درگذشت
    محمدعلی سپانلو چند سالی از سرطان ریه رنج می‌برد و درپی ناراحتی ریوی و تنفسی در بخش ICU بستری‌شده‌ بود که سرانجام شامگاه دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 در سن 75 سالگی بر اثر عارضه ریوی و تنفسی در بیمارستان سجاد تهران درگذشت.

آثار

مجموعه اشعار


    ۱۳۴۲ - آه... بیابان
    ۱۳۴۴ - خاک
    ۱۳۴۶ - رگبارها
    ۱۳۴۷ - پیاده‌روها
    ۱۳۵۲ - سندباد غایب
    ۱۳۵۶ - هجوم
    ۱۳۵۷ - نبض وطنم را می‌گیرم
    ۱۳۶۶ - خانم زمان
    ۱۳۶۸ - ساعت امید
    ۱۳۷۱ - خیابان‌ها، بیابان‌ها
    ۱۳۷۷ - فیروزه در غبار
    ۱۳۷۹ - پاییز در بزرگراه
    ۱۳۸۱ - ژالیزیانا
    ۱۳۸۱ - تبعید در وطن
    ۱۳۹۰ - قایق‌سواری در تهران

سایر تألیفات

    ۱۳۴۹ - مردان (مجموعه ۵ قصه)
    ۱۳۴۹ - بازآفرینی واقعیت: مجموعه ۲۷ قصه از ۲۷ نویسنده معاصر ایران
    ۱۳۶۲ - نویسندگانِ پیشروِ ایران (تاریخچه رمان، قصه کوتاه، نمایشنامه و نقد ادبی در ایران معاصر)
    ۱۳۷۷ - چهار شاعرِ آزادی: جستجوی در سرگذشت و آثار عارف، عشقی، بهار، فرخی یزدی (چاپ

     ۱۹۹۴ (میلادی), استکهلم)
    تعلق و تماشا
    هزار و یک شعر (آنتولوژی شعر نو فارسی در قرن بیستم)، انتشارات کاروان
    قصه‌ی قدیم - ۱۱۱ قصه از سرچشمه‌های ایران و اسلام انتشارات کاروان
    شعر رقصان شمس، انتشارات کاروان

ترجمه

    آن‌ها به اسب‌ها شلیک می‌کنند. نوشته‌ی هوراس مک‌کوی.
    «مقلدها» نوشته گراهام گرین
    «شهربندان» نوشته آلبرکامو
    «عادلها» نوشته آلبرکامو
    «کودکی یک رئیس» نوشته ژان پل سارتر
    «دهلیز و پلکان» اشعار یانیس ریتسوس
    ۱۳۷۲ - «گیوم آپولینر در آیینه آثارش» اشعار و زندگینامه گیوم آپولینر

 

قطعه شعری از  سپانلو

پنهان کردم در نفس تو گنج‌هایم را
در ژرف‌ترین خواب تو اسـرارم را  

پنـهان ز تو ، آهسته امـانت دادم
من در نفس تو رود را پوییدم
بازیچه‌ی مـوج
از راه تنفس دهـان با تو
از غرق شدن به زندگی برگشت
هر بازدم تو روح رؤیـای مـن است

 

«محمدعلی سپانلـو»

از شعر: دم‌به‌دم    

 

منبع : ویکی پیدیا و چند جای دیگر

]]>
آشنایی با هفته کتاب 2015-05-07T14:34:33+01:00 2015-05-07T14:34:33+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/42 عباس باوری هفته کتاب مجموعه مراسمی است که از سال 1372 هر ساله بین روزهای 10 تا 24 آبان به ابتکار و هدایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی، هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی، جهاد دانشگاهی، کانون فرهنگی و هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه خانه کتاب و تشکل‌های صنفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم همکاری دارند. مبتکران این مناسبت اهداف گسترده‌ای

هفته کتاب مجموعه مراسمی است که از سال 1372 هر ساله بین روزهای 10 تا 24 آبان به ابتکار و هدایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود

وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی، هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی، جهاد دانشگاهی، کانون فرهنگی و هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه خانه کتاب و تشکل‌های صنفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم همکاری دارند.

مبتکران این مناسبت اهداف گسترده‌ای برای آن قائل شده‌اند، مانند تقویت بنیه فرهنگی کشور؛ توسعه، هدایت و رونق اقتصاد کشور؛ تشویق مردم به کتاب و کتابخوانی و ایجاد عادت به مطالعه؛ کمک به حل مشکلات و تنگناهای تولید و توزیع کتاب؛ تجهیز کمّی و کیفی کتابخانه‌ها؛ و افزایش ظرفیت‌های فرهنگی کشور.

برجسته‌ترین اقدام در این هفته برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ فروش کتاب در مراکز استان‌های کشور است.

بسیاری از ناشران خصوصی در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند و کتاب‌های خود را با تخفیف به علاقه‌مندان می‌فروشند.

با همکاری مدارس هر شهر، برای دانش‌آموزان برنامه‌های خرید و بازدید از نمایشگاه‌ها تنظیم و اجرا می‌گردد.

برای تشویق به کتابخوانی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر سال میلیون‌ها تومان بُن خرید کتاب به رایگان در میان دانش‌آموزان توزیع می‌کند.

بر اساس یک سیاست تدوین شده، طی این هفته اخبار مربوط به کتاب و چاپ و نشر در صدر اخبار کشور قرار می‌گیرد و مراسم و فعالیت‌های علمی و فرهنگی با مضمون کتاب برگزار می‌شود.

روزهای هفته کتاب را همه ساله نام‌گذاری می‌کنند و فعالیت‌های پیش‌بینی شده هر روز را متناسب با عنوان آن انتخاب می‌کنند.

از آن جمله می‌توان به روزهای کتاب و کتابخوانی؛ کتاب، دانشگاه و حوزه؛ کتاب و دانش‌آموز و دانشجو؛ کتاب، کتابخانه و خادمان نشر؛ کتاب و ولایت؛ و کتاب و گفت‌وگوی تمدن‌ها اشاره کرد.

طی سال‌های گذشته ابتکارهایی در جریان برگزاری هفته کتاب صورت گرفته که به‌عنوان رویدادهای جنبی، شکل دائمی یافته‌اند.

انتخاب کتاب سال دانشجویی از 1373؛ انتخاب و معرفی خادمان نشر؛ انتخاب کتاب سال ولایت از 1377 برای انتخاب و معرفی کتاب‌ها در موضوع زندگی و آثار چهارده معصوم (س)؛ جشنواره ادب پایداری که نخستین بار از هشتمین دوره هفته کتاب در چهار رشته شعر، داستان، و فیلمنامه برگزار شده، از آن جمله‌اند.

هفته‌نامه موسوم به کتاب هفته، که جای خود را به‌عنوان یک نشریه کتابشناختی موفق در کشور باز کرده، در ششمین دوره هفته کتاب متولد شد.

این نشریه رسانه‌ای برای نقد و معرفی تازه‌های نشر و گزارش‌ها و تحلیل‌ها در زمینه صنعت نشر است. اما گذشته از آن، با گزارش منظم تمام کتاب‌هایی که هر هفته اجازه نشر یافته‌اند، نقش یک کتابشناسی ملی آینده‌نگر را در ایران بازی می‌کند.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی و مساجد، برگزاری مسابقه، مصاحبه و میزگرد، انتخاب کتابداران نمونه، راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در روستاها، تجهیز کتابخانه‌های ویژه نابینایان، و برپایی کارگاه‌های آموزشی برای ناشران و دست‌اندرکاران حوزه کتاب از دیگر فعالیت‌های مرسوم هفته کتاب است.

 

منبع :

http://www.iranmojri.com

]]>
کتاب تصویرسازی سقف بیمارستان کودکان چاپ شد 2015-03-12T07:00:57+01:00 2015-03-12T07:00:57+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/41 عباس باوری       ‏سرشناسه : ‏‫فلاحی، ‏‫فرزانه، ‏‫۱۳۶۵ -‏ ‏عنوان و نام پدیدآور : تصویرسازی سقف بیمارستان کودکان/فرزانه فلاحی. ‏مشخصات نشر : اهواز: سیب کال، ‏‫۱۳۹۳. ‏مشخصات ظاهری : ‏‫۱۶۰ص.: مصور(بخشی رنگی).  ‏شابک : ‏‫100000 ریال:9

 

 

 

 

 

‏سرشناسه

:

‏‫فلاحی، ‏‫فرزانه، ‏‫۱۳۶۵ -‏

‏عنوان و نام پدیدآور

:

تصویرسازی سقف بیمارستان کودکان/فرزانه فلاحی.

‏مشخصات نشر

:

اهواز: سیب کال، ‏‫۱۳۹۳.

‏مشخصات ظاهری

:

‏‫۱۶۰ص.: مصور(بخشی رنگی). 

‏شابک

:

‏‫100000 ریال:978-600-94528-3-5

‏وضعیت فهرست نویسی

:

فیپا

‏موضوع

:

کودکان -- بیمارستان‌ها-- طرح و ساختمان

 

 

 

 

]]>
کتاب تاریخ آموزش و پرورش و مدارس مسجدسلیمان چاپ شد 2015-03-12T06:44:37+01:00 2015-03-12T06:44:37+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/40 عباس باوری       ‏سرشناسه : ع‍ب‍اس‍ی‌ ش‍ه‍ن‍ی‌، دان‍ش‌، ۱۳۴۶- ‏عنوان و نام پدیدآور : تاریخ آموزش و پرورش ومدارس مسجدسلیمان ‏مشخصات نشر : اهواز: سیب کال۱۳۹۳. ‏مشخصات ظاهری : ۳۱۷ص.: مصور، جدول ،نمودار ؛ ۲۲×۲۹ س‌م. ‏شابک : 978-600-7778-03-6 ‏وضعیت فهرست نویسی

 

 

 

 

‏سرشناسه

:

ع‍ب‍اس‍ی‌ ش‍ه‍ن‍ی‌، دان‍ش‌، ۱۳۴۶-

‏عنوان و نام پدیدآور

:

تاریخ آموزش و پرورش ومدارس مسجدسلیمان

‏مشخصات نشر

:

اهواز: سیب کال۱۳۹۳.

‏مشخصات ظاهری

:

۳۱۷ص.: مصور، جدول ،نمودار ؛ ۲۲×۲۹ س‌م.

‏شابک

:

978-600-7778-03-6

‏وضعیت فهرست نویسی

:

فیپای مختصر

 

]]>
چند مشت خاک بر ریشه سرخ بلوط چاپ شد 2015-02-24T16:27:07+01:00 2015-02-24T16:27:07+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/39 عباس باوری  
 

]]>
پایتخت جهانی کتاب 2015-02-21T11:36:01+01:00 2015-02-21T11:36:01+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/38 عباس باوری   از ویکی‌پدیا، پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌سو هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش شایانی کرده‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی را برای برگزیده آن دربر ندارد؛ بلکه تصدیق بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است. سازمان یونسکو هر سال

 

از ویکی‌پدیا،

پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌سو هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش شایانی کرده‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی را برای برگزیده آن دربر ندارد؛ بلکه تصدیق بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است.

سازمان یونسکو هر سال یک شهر را با کمک سه مرکز بین‌المللی کتاب به عنوان پایتخت کتاب تعیین می‌کند که این سه مرکز انجمن ناشران بین‌المللی کتاب، اتحادیه بین‌المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین‌المللی انجمن کتابخانه‌ها است. سالی که شهر برگزیده عنوان پایتخت جهانی کتاب را دارا است از ۲۳ آوریل یعنی روز جهانی کتاب تا ۲۲ آوریل سال بعد از آن ادامه دارد.

بانکوک سیزدهمین شهری است است که به عنوان پایتخت جهانی کتاب انتخاب می‌شود. کمیته تصمیم‌گیرنده اعطای این عنوان دلیل انتخاب بانکوک را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۳ «ایجاد انگیزه برای سهیم شدن و شرکت مردم در زنجیره تامین کتاب، حضور فعال بازیگران تایلندی در پروژه‌ای ادبی که از قبل به همین منظور طراحی شده و همچنین عمل به تعهدات در حوزه نشر» اعلام کرده‌است.

پیش از این مادرید اسپانیا (۲۰۰۱)، اسکندریه مصر (۲۰۰۲)، دهلی نو هندوستان (۲۰۰۳)، آنتورپ بلژیک (۲۰۰۴)، مونترال کانادا (۲۰۰۵)، تورین ایتالیا (۲۰۰۶)، بوگوتا کلمبیا (۲۰۰۷)، آمستردام هلند (۲۰۰۸)، بیروت لبنان (۲۰۰۹)، لوبلیانا اسلوونی (۲۰۱۰)، بوینوس آیرس آرژانتین (۲۰۱۱) و ایروان ارمنستان (۲۰۱۲) پایتخت جهانی کتاب بودند.

تهران یک بار در سال ۲۰۰۶ و بار دیگر در سال ۲۰۱۱ برای کسب عنوان «پایتخت کتاب جهان» تقاضا داده‌است که هر دو تقاضا رد شده‌است.

معیارها

کمیته انتخاب و معرفی نامزدها از برنامه‌هایی استقبال می‌کند که توسط شهردار یک شهر اجرا یا تأیید شده و در جهت ترویج و گسترش کتاب‌خوانی است.

 

کمیته انتخاب نامزدها توجه خود را به برنامه‌های خاصی جلب می‌کند که به این شرح‌اند: درجه مشارکت همه سطوح (از شهری تا بین‌المللی)، تأثیر بالقوه این برنامه‌ها، دامنه و کیفیت فعالیت‌هایی که توسط کاندیداها طرح شده‌است و گستره‌ای که در آن ناشران، نویسندگان‌، کتاب‌فروش‌ها و کتابداران درگیر می‌شوند و سازمان‌های غیردولتی هم در آن فعال هستند و هر پروژه دیگری که کتاب و کتاب‌خوانی را ارتقا می‌دهد. همچنین برنامه‌ها باید در راستای ارتقای آزادی بیان و اعلامیه جهانی حقوق بشر باشد.

شهرهای برگزیده

سال

شهر

کشور

۲۰۰۱

مادرید

 اسپانیا

۲۰۰۲

اسکندریه

 مصر

۲۰۰۳

دهلی نو

 هند

۲۰۰۴

آنتورپ

 بلژیک

۲۰۰۵

مونترآل

 کانادا

۲۰۰۶

تورین

 ایتالیا

۲۰۰۷

بوگوتا

 کلمبیا

۲۰۰۸

آمستردام

 هلند

۲۰۰۹

بیروت

 لبنان

۲۰۱۰

لیوبلیانا

 اسلوونی

۲۰۱۱

بوئنوس آیرس

 آرژانتین

۲۰۱۲

ایروان

 ارمنستان

۲۰۱۳

بانکوک

 تایلند

 

]]>
چرا اهواز پایتخت کتاب ایران شد؟ 2015-02-21T10:39:24+01:00 2015-02-21T10:39:24+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/37 عباس باوری اهواز به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، مشارکت‌جویانه، موثر و منسجم و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، تشکل‌های مردمی، صنایع و مراکز ورزشی و فرهنگی، عنوان اولین پایتخت کتاب ایران را به خود اختصاص داد. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب دقایقی پیش با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان فرهنگی و نیز مسئولان شهری 10 روستای دوستدار کتاب و 10 شهر نامزد پایتخت کتاب در کتابخانه ملی ایران آغاز شد.

اهواز به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، مشارکت‌جویانه، موثر و منسجم و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، تشکل‌های مردمی، صنایع و مراکز ورزشی و فرهنگی، عنوان اولین پایتخت کتاب ایران را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب دقایقی پیش با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان فرهنگی و نیز مسئولان شهری 10 روستای دوستدار کتاب و 10 شهر نامزد پایتخت کتاب در کتابخانه ملی ایران آغاز شد.

بر اساس این گزارش، از بین پنج شهر راه یافته به مرحله نهایی طرح پایتخت کتاب ایران شامل شهرهای یزد، بوشهر، گنبد کاووس، نیشابور و اهواز ـ مرکز استان خوزستان به عنوان اولین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

به این ترتیب اهواز که در روزهای اخیر بیشتر با ریزگردها به صدر اخبار می‌آمد، این بار با عنوان پرافتخار «پایتخت کتاب ایران» به صدر خبرها بازگشت.

بر اساس بیانیه هیات داوران پایتخت کتاب ایران، اهواز به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، مشارکت جویانه، موثر و منسجم و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، تشکل‌های مردمی، صنایع و مراکز ورزشی و فرهنگی، لوح افتخار وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو را دریافت کرد.

این لوح‌های پر افتخار به مدیرکل فرهنگ و ارشادا اسلامی و شهردار اهواز و به نمایندگی از مردم کتاب‌دوست این شهر تقدیم شد.

همچنین شهر یزد به دلیل استفاده از ظرفیت‌های بومی و رویکرد مشارکت‌جویانه در تدوین برنامه‌های ویژه پایتخت کتاب ایران، شهر بوشهر به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، مشارکت‌جویانه و مردمی، استفاده از ظرفیت‌های بومی در تدوین برنامه‌های ویژه پایتخت کتاب ایران، شهر گنبد کاووس به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، کم هزینه و مردمی و استفاده از ظرفیت‌های محلی در تدوین برنامه‌های ویژه پایتخت کتاب ایران و شهر نیشابور به دلیل برنامه‌های نوآورانه، مشارکت جویانه، منسجم و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی، فرهنگی و هنری در تدوین برنامه‌های ویژه پایتخت کتاب ایران، لوح تقدیر وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو را به عنوان شهرهای تقدیری طرح پایتخت کتاب ایران دریافت کردند.

http://www.mehrnews.com

 

 

]]>
اهواز پایتخت کتاب ایران شد 2015-02-21T10:32:06+01:00 2015-02-21T10:32:06+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/36 عباس باوری   بر اساس اعلام هیات داوران نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران شهر اهواز به عنوان نخستین پایتخت کتاب ایران انتخاب شد. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از میان 10 شهر راه‌یافته به مرحله‌ نهایی نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران، شهر اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران اعلام شد. داوری مرحله نهایی را محمدرضا توکل صدیقی (نماینده اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران)، محسن حاجی زین‌العابدینی (نماینده انجمن کتابد

 

بر اساس اعلام هیات داوران نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران شهر اهواز به عنوان نخستین پایتخت کتاب ایران انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از میان 10 شهر راه‌یافته به مرحله‌ نهایی نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران، شهر اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران اعلام شد.
داوری مرحله نهایی را محمدرضا توکل صدیقی (نماینده اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران)، محسن حاجی زین‌العابدینی (نماینده انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران)، محمدرضا سعید‌آبادی (دبیر کل کمسیون ملی یونسکو)، سیدرضا صالحی امیری (مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه
ملی)، سیدعباس صالحی (معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی)، علیرضا مختارپور (دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی) و  احمد مسجد جامعی (وزیر پیشین ارشاد اسلامی و عضو شورای شهر تهران) بر عهده داشتند.
هم‌چنین داوری طرح‌ها و ایده‌ها برای انتخاب پایتخت کتاب ایران در مرحله مقدماتی بر عهده بهروز فتحی، علیرضا کرمانی، محمد سلگی، حجت‌الله غلامعلی و ابوالقاسم مقیمی عراقی بوده است.

شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳

http://www.ibna.ir

]]>
اهواز !!! 2015-02-13T05:26:07+01:00 2015-02-13T05:26:07+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/35 عباس باوری  
 

]]>
بدون شرح !!! 2015-02-13T05:18:00+01:00 2015-02-13T05:18:00+01:00 tag:http://sibekaal199.ir/post/33 عباس باوری    

 

 

 

]]>